مجموعه میدان امیرچخماق

امیرچخماق نام میدانی در شهرتاریخی یزد است که قدمت ساخت آن به زمان تیموریان برمی گردد ,در آن زمان مردم برای برگزاری انواع مراسم های آیینی  , عزاداری ها و یا جشن های خود در این میدان جمع میشدند.

مجموعه امیرچخماق میدان , بازارسنتی , دو آب انبار ,  مسجد و تکیه را شامل می شود.

تمامی بناهای مجموعه و ساختمان های اطراف میدان امیرچخماق بسیار زیبا بوده و سالیانه گردشگران و توریست های زیادی را به سمت خود می کشاند.

در اطراف میدان کافه بستنی و رستوران سنتی نیز وجود دارد.

مجموعه میدان امیرچخماق

 

شما می توانید با اجاره این سوئیت با اطمینان خاطر به تمام مناطق گردشگری استان یزد سفری خوش داشته بشید.

 

عمارت باغ دولت آباد

مجموعه عمارت باغ دولت آباد در شهر یزد  یکی از باغ های ایرانی به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو می باشد. این باغ به اواخر دوره افشاریه برمی گردد و چیزی که عمارت باغ دولت آباد را از دیگر عمارت ها متمایز کرده وجود دیوار خشتی بلند آن است که با ارتفاع 33/8 متر مرتقع ترین بادگیر دنیا به شمار می آید.

این عمارت شاهکارمعماری ایرانی محسوب می شود  , بعد از ورود به عمارت کند کاری هایی را میبینید که طراحی بسیار زیبایی دارد. با وارد شدن به اتاق ها درهای شیشه ای با طیف های رنگی بسیار زیبا جلوه گری میکند . حوضی در وسط هر اتاق وجود دارد . تالار آیینه , آب انبارعمومی , بازارچه و تقارن معماری محسور کننده در عمارت دولت اباد دیده می شود. برای علاقه مندان به خرید سوغات سنتی درمحوطه باغ دولت آباد صنایع دستی و سفالی یزد برای فروش وجود دارد.

این باغ در خیابان شهید رجایی و محله چهرمنارواقع شده است.

عمارت باغ دولت آباد

 

آتشکده ورهرام

ساخت آتشکده ورهرام به دوران پهلوی اول برمی گردد و درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آتشکده نیایشگاه زردتشیان یزد است و ورود به آن آداب خاصی دارد به این ترتیب که باید افراد تمیز و پاک باشن, مردان کلاه سفید و زنان روسری سفید به سر کنند.

آتشکده آتشی همیشه فروزان دارد که قدمت روشن بودنش به 1520 سال پیش برمیگردد. مردم درزمان قدیم برای تهیه آتش به این مکان مراجه می کردند .

به محض دیدن بنای اتشکده ورهرام نگاره فروهر بر سردر آن خودنمایی میکند و سر ستون های سنگی زیبا که کار معماری اصفهانی است مشاهده می شود.

آتشکده ورهرام

 

ساباط های یزد

یکی از مشخصه های بارز شهرتاریخی یزد ساباط های آن است .

ساباط به معنی دالان است ; سقفی که بر روی کوچه ها و گذرگاهها که توسط معماران یزدی ساخته شده استو به این ترتیب کوچه های یزد سرپوشیده شده اند .هدف از ساخت این ساباط ها در امان ماندن مردم از تابش آفتاب کویری و خنک شدن منطقه برای رهگذران و گردشگران است.

ساباط های یزد

 

بازارمسگری در یزد

یکی دیگر از جاهای جذاب و دیدنی یزد بازار مسگرهاست که قدمت آن به 600سال پیش میرسد و مربوط به دوران تیموریان است . کسانی که ازخواص بی شمارمس آگاهی دارند و علاقه مند به خرید سوغات یزد به خصوص ظروف مسی هستند به این بازار می روند تا هم از نزدیک با کار مسگرها آشنا شوند و هم انواع ظروف مسی انتخاب کنند .

این بازار در خیابان قیام شهر یزد است و صدای مسگران از این بازار تاریخی به گوش میرسد.

بازارمسگری در یزد

 

حمام خان یزد

یکی از مشخصه های منحصربه فرد شهرهای اصیل ایران حمام های قدیمی و تاریخی است که با معماری سنتی و زیبایش همواره گردشگران و توریس های زیادی را به خود جذب می کند .

حمام خان یزد یکی از این حمام ها و یا به قول مردمان قدیم گرمابه های زیباست که در زمان قاجار ساخته شده است.

این حمام امروزه به رستوران سنتی تبدیل شده و به این ترتیب مهمانها و گردشگران می توانند علاوه بربازدید از این بنای تاریخی خود را به یک غذای لذیذ و چای کمرباریک یزدی دعوت کنند.

بازدیدکنندگان محترم از قسمت های مختلف خزینه ، شاه نشین و گاورتون حمام دیدن می کنند.

حمام خان یزد